Erzurum'un Meşhuru

resim

Şehrin ilk ismi Theodosiopolis olmakla birlikte; bölgenin önemli kültür ve ticaret merkezi olan ve ilk çağlardan beri neredeyse tüm Doğu Anadolu’ya yayılan kültüre Erzen(karaz) kültürü denilmektedir.Erzen(karaz) bölgesine Selçuklular’ın gelmesiyle ve savaşta bölgenin tahrip olmasıyla birlikte, göç eden halkın Theodosiopolis’e yerleşmelerinden sonra bu şehre Erzen denilmeye başlanmıştır. Türk hakimiyetinin ilk zamanlarında Meyyafarikin ile Siirt arasındaki Erzenden ayırmak amacıyla Anadolu ya ait olduğunu belirtmek için Rum kelimesi ilave edilmiştir ve Erzenü-r Rum ismi ortaya çıkmıştır. Zamanla Arzanu-r rum ve Arzırum ve son hali Erzurum’u almıştır.
Erzurum; Milli mücadele döneminin simge şehirlerimizden olması, binlerce yıllık tarihi kültür yapıları ve şehir efsaneleri ( Abdurrahman Gazi Efsanesi, Çoban Dede Efsanesi, Gelin Geldi Efsanesi, Tortum Gölü Efsanesi ) kadar, meşhur lezzetleri ve zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Erzurum denilince ilk akla gelen; Cağ Kebabı, Palandöken, Oltu Taşı, Nene Hatun, olmakla birlikte; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini( KADAYIF DOLMASI ) ve el sanatlarının( OLTU TAŞI İŞÇİLİĞİ, TESBİH BAKIRCILIK, DOKUMACILIK ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat