Çanakkale'nin Meşhuru

resim

İlk ismi Troya, sonradan Hellespont ismiyle anılan şehir, Osmanlı Devleti’nin Çanakkale’yi fethinden önce Dardanellos adını almıştır. Fatih Sultan Mehmet Han’ın Çanakkale’yi fethetmesiyle boğazın en dar yerinin Rumeli tarafına Kilitbahir Kalesi’ni, Anadolu tarafına ise Sultaniye veya Çanak Kalesi olarak isimlendirilen kaleler yaptırılmıştır. Denizinin çanak şeklinde olması ve kalelerden dolayı zamanla Çanakkale ismini almıştır.
Çanakkale; efsane tarihi, tabiat güzelliklerinin ve şehir efsaneleri( Truva Atı Efsanesi, Kumdili Efsanesi ) kadar, şehrin içerisinde barındırdığı kendine has meşhur lezzetleri ve zengin el sanatlarıyla adından söz ettirmiştir.
Çanakkale denilince ilk akla gelen; Çanakkale Savaşı Destanı ve Efsane Kahramanları, Truva Atı, Çanakkale Boğazı olmakla birlikte her şehrin olduğu gibi, kendine has şehrin meşhur lezzetlerinin( ÇANAKKALE EZİNE PEYNİRİ, PEYNİR HELVASI, SİMİT LOKUMU ) ve el sanatlarının( ÇANAKKALE SERAMİKLERİ, AYNALI ÇARŞI HEDİYELİKLERİ ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat