Kastamonu'nun Meşhuru

resim

Kastamonu adı hakkında birçok rivayet anlatılmasına rağmen, bu bölgede yaşayan en eski kavim olan Gasgaslar’ın Sümerlerin bir kolu olduğu ve Mezopotamya’dan ayrılarak buralara yerleştiği sanılmaktadır. Bu kavimin de başkentinin Tumana olduğu ve bu kentin bugünkü Kastamonu olduğu sanılmaktadır. Dolayısıyla buraya Gasların kenti anlamına gelen Gas-Tumanna olarak kullanılmaya başlanmıştır ve günümüze kadar bu kelime değişerek Kastamonu’ya dönüşmüştür.
Kastamonu; tarihi kaleleri, taş köprüleri ve çarşıları ile bildiğimiz Kastamonu, mavi ile yeşilin birbirine en çok yakıştığı Karadeniz bölgemizde tarihi yapıları ve şehir efsaneleri(Bayraklı Sultan Efsanesi) kadar, şehrin içerisinde barındırdığı meşhur özel lezzetleri ve şehrin zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Kastamonu denilince ilk akla gelen; Ilgaz Dağları, Tas Yapıları olmakla beraber; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini( PASTIRMA, ÇEKME HELVASI, TAS KÖPRÜ SARIMSAĞI, İHSANGAZİ SİYEZ BULGURU-UNU ) ve zengin el sanatlarının
( TOSYA ÇAKISI, CİDE SARI YAZMA, PINAR BEBEK, EVRENYE BIÇAĞI, DOKUMACILIK, İĞNE OYACILIĞI,ÇARŞAF BAĞCILIĞI ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat