Hatay'ın Meşhuru

resim

Eski tarihlerde ‘Hıtaylar’ ismini taşıyan yarı göçebe Türk kabileleri, Mançurya’yı ve Çin in kuzeyini işgal etmişler ve burasının ismi “Hıtay” olarak adlandırmışlardır.Mustafa Kemal Atatürk “Hıtaylar’ın Anadolu’ya da gelmiş olduklarına inanmaktadır ve 40 asırlık Türk yurdu saydığı Hatay ismini şehre vermiştir. Başkenti Antakya olan medeniyetleri beşiği Hatay devleti 1939 yılında referandum ile anavatana katılmıştır.
Hatay; binlerce yıllık kültür uygarlığını barındırması, tarihi yapıları ve şehir efsaneleri( Daphne (Harbiye) Efsanesi, Habib-i Neccar Efsanesi ) kadar, meşhur efsane lezzetleri ve zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Hatay denilince ilk akla gelen; Künefe, Saint Pierre Kilisesi, Habib-Neccar Cami, Titus Tüneli, Asi Irmağı, olmakla birlikte; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini( KÜNEFE, SÜRK(SÜRKİ), HUMUS, KÖMBE, KATIKLI EKMEK, BAKLA EZMESİ, KAĞIT KEBABI, TEPSİ KEBABI, ORUK, TAŞ KADAYIF, BAHARAT, SALÇALAR) ve zengin el sanatlarının( HEYKEL YAPIMI, KİLİM DOKUMACILIĞI, ANTİK CAM ÜFLEME SANATI, FOLKLORİK BEBEK, DEFNE SABUNU YAPIMI, SERPANTİN TAŞ İŞLEME ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat