Kahramanmaraş'ın Meşhuru

resim

Ünlü tarihçi Herodot, Maraş şehrini Hitit komutanlarından Maraj ‘ın kurmasından dolayı şehre Maraj adı verildiğini belirtmektedir.M.S. I. yüzyılda Roma İmparatorluğu bölgeyi ele geçirince Maraş ıın adı Germanicia olmuştur. Roma ve Bizans İmparatorluğu döneminde bu adla anılan şehir Müslümanlar tarafından fethedilince ilk şekli ile kullanılmaya başlanmıştır. Arap alfabesinde j harfi olmadığından Meraş şekline dönüşmüştür. Kurtuluş Savaşı’nda halkın gösterdiği üstün direnişten dolayı ‘’Kahraman’’ unvanıyla birleştirilirerek son halini almıştır.
Destanlarıyla ve tarihi zenginliğiyle bilinen Kahramanmaraş; tarihi yapıları ve şehir efsaneleri ( Ali Gol Efsanesi,Maraş Orkide Efsanesi ) kadar, şehrin içerisinde barındırdığı meşhur özel lezzetleri ve şehrin zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Kahramanmaraş denilince akla ilk gelen Maraş Dondurması olup;her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini( DONDURMA, TARHANA, MARAŞ ÇÖREĞİ, CEVİZLİ MARAŞ SUCUĞU, Samsa ,BASTIK, PESTİL ) ve zengin el sanatlarının ( CEVİZ OYMACILIK, ABACILIK, SARAÇLIK, SİMSIRMA İŞLEMECİLİĞİ, KÖŞGERLİK,BAKIRCILIK ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat