Konya'nın Meşhuru

resim

Eski çağarda Hristiyan azizlerinden biri olan St. Paul bu bölgeyi ziyaret etmiş ve bölge önemli dinsel simge haline gelmiştir. Bu yüzden buraya ikonyum denmiştir. Bu kelime İsanın tasviri anlamına gelir. Abbasiler döneminde kelime Kuniye, Türkler alınca da Konya olarak değiştirilmiştir.
Selçuklu Türkleri döneminde ise Başkentlik yapmış Konya;binlerce yıllık tarihi mirası, tarihi yapıları ve şehir efsaneleri( Alaeddin Tepesi Efsanesi,Deve Taşı Efsanesi,Sems’in Kuyusu ) kadar, şehrin içerisinde barındırdığı meşhur özel lezzetleri ve şehrin zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Konya denilince akla ilk gelen; Hz. Mevlana, Alaaddin Tepesi, Meram Bağları ve Etli Ekmek olmakla beraber; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini
( MEVLANA ŞEKERİ, SACARASI, YAĞLI ÇÖREK, KOYUN YOĞURDU, OBRUK PEYNİRİ, NATUREL PEYNİR, PEYNİR BAKLAVASI, HELVA, CEZERYE, ÇİFTE KAVRULMUŞ TAHİN ) ve zengin el sanatlarının ( TÜFEKÇİLİK, KAŞIKÇILIK, ÇİNİCİLİK, HEDİYELİK EŞYALAR ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat