Hoşgeldiniz - Şehrin Meşhuru

Sitemiz Yenilenen Tasarımı İle Yayındadır.

Muğla'nın Meşhuru

resim

Muğla Türklerin eline geçmesi, Uç Beylerden Menteşe Bey tarafından 1284 de gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra bölge Menteşe adıyla anılmaya başlanmıştır. Osmanlı topraklarına 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından katılan bölge, 1811 tarihinde Saruhan, İzmir ve Menteşe Sancakları Kütahya’dan alınarak Aydın Eyaleti’ne bağlanmıştır. 1884 yılında 5 ilçe, 3 bucak ve 329 köyden meydana gelen Menteşe Sancağı 30 Ekim 1913’te Aydın eyaletinden ayrılarak il olmuş ve Muğla adını almıştır.
Dünyaca ünlü güzelliklere sahip olan Muğla; doğa harikası güzellikleri ve şehir efsaneleri( Kız Kumu Efsanesi, Ölüdeniz Efsanesi, Sarıana Efsanesi ) kadar, şehrin içerisinde barındırdığı meşhur özel lezzetleri ve şehrin zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Muğla denilice akla ilk gelen; Bodrum, Fethiye, Marmaris olmakla beraber; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini (ZEYTİN VE TÜREVLERİ, DENİZ BÖRÜLCESİ, TARATORLU BÖRÜLCE SALATASI) ve zengin el sanatlarının ( ÇİNİCİLİK, EBRU, KUKLACILIK, MİNYATÜR ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrin Meşhurunu Öner >>