Hoşgeldiniz - Şehrin Meşhuru

Sitemiz Yenilenen Tasarımı İle Yayındadır.

Gaziantep'in Meşhuru

resim

Şehri ismini Ayıntab sözcüğünden aldığı düşünülmekte olup, ismin ortaya çıkışı ile ilgili çeşitli görüşler vardır.Bir rivayet; Ayıntab sözcüğünün çıkış yeri “Hantab”olduğu. “Han” sözü hükümdar, “Tab” sözü ise Hitit dilinde toprak anlamında olduğu, “Han Toprağı” anlamına geldiği düşünülmektedir. Bir diğer rivayette ise; Ayıntab adını, suyunun güzelliğinden aldığını;“ayın” pınar, kaynak, suyun gözü anlamına geldiğini, dolayısıyla “tab”güzel pınar ve güzel kaynak manasını ifade ettiğini düşünülmektedir ve şehre suyunun bolluğundan dolayı da bu ismin verildiği söylenmektedir. Zamanla Antep olarak telaffuz edilen şehrimiz Gazi sıfatını da Milli Mücadelede göstermiş olduğu kahramanlıklarla dolu müdafaasından alarak dilimizdeki son halini almıştır.
Gaziantep; farklı uygarlıkların ve kültürlerin bir araya gelerek güzel bir sentez oluşturduğu binlerce yıllık tarihi, kültürel yapıları ve şehir efsaneleri( Dülük Baba Efsanesi, Ezo Gelin Efsanesi, Aşık Taşı Efsanesi) kadar, meşhur lezzetleri ve zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Gaziantep denilince ilk akla gelen; Unesco tarafından dünya gastronomi kenti ilan edilen efsane mutfağı, Zeugma Mozaik Müzesi,Antep Çarşısı olmakla birlikte; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini( BAKLAVA, KADAYIF,KATMER, ANTEP FISTIĞI, MENENGİÇ KAHVESİ ) ve zengin el sanatlarının( BAKIR İŞLEME SANATLARI, KUTNU KUMAŞI, SEDEF KAKMACILIĞI, KÜPÇÜLÜK, KİLİMCİLİK, ANTEP İŞİ EL İŞLEMERİ ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrin Meşhurunu Öner >>