İstanbul'un Meşhuru

resim

Dünya üzerinde 3 imparatorluğa başkentlik yapan,aynı anda iki kıta üzerinde bulunan tek şehir olan İstanbul, tarihi boyunca farklı isimlerle anılmıştır. Osmanlı döneminde “Konstantiniyye”, “Stanpolis”, “Dersaadet”, “Asitane”, “Darülhilafe” ve “Makarrı Saltanat” olarak da adlandırılan şehrin adı Cumhuriyet\'in ilanından sonra “İstanbul” olarak kabul edilmiştir. İstanbul” kelimesinin kökeni olan “Stinpolis”nin Rumca karşılığı “şehre doğru” anlamındadır.O zaman ki şehirden kasıt ise surların içerisindeki yerlerdir.
Dünya incisi İstanbul; 10 bin yıllık tarihi muhteşem tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve şehir efsaneleri (Perilerin Şehri Efsanesi,Marmara Denizi’nin Oluşumu ve Ab-ı Hayat Efsanesi, Meleklerin İnşa Ettiği Surlar, Ayasofya’nın Planını Çizen Ermiş Efsanesi) kadar, meşhur lezzetleri ve zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
İstanbul denilince ilk akla gelenler; Kız Kulesi, İstanbul Boğazı, Ayasofya, Sultanahmet, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Pierre Loti, Haliç, Kapalı Çarşı, Mısır Çarsısı, Haydarpaşa ve daha sayamadıklarımız olmakla birlikte; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini (LOKUM VE TATLILAR, BOZA, KANLICA YOĞURDU, TURŞULARI, BAHARAT VE KURUYEMİŞLERİ ) ve zengin el sanatlarının( MÜCEVHERAT, NAKKAŞLIK ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat