Yozgat'ın Meşhuru

resim

İlin, asıl adı Bozok olup, zamanla Yozgat olarak değiştirilmiştir. Oğuzların Bozok koluna mensup Türkmenlerin bu bölgeye akınıyla birlikte, yöre Bozok ismiyle anılmıştır. 1800 lü yıllara doğru bu ismin yanı sıra Yozgat adı da telaffuz edilmiştir. Şehrin ismine ilişkin bir başka rivayet ise; vaktiyle Bozok yaylasında yaşayan aşiret reisi Ömer Cabbar ağa bir yaz günü sürülerini otlatırken karşına Hızır a.s çıkar ve içmek için Ömer Cabbar ağadan süt ister, güler yüzlü Cabbar ağa misafirine ikramda hiç bir kusurda bulunmaz ve buz gibi bir tas süt verir Hızır a.s çok hoşnut olur ve Cabbar ağaya ‘Çobanoğlu yozuna yoz katasın memleketinin adı Yoz-kat olsun’ der ve zamanla Yozgat ismine dönüşür.
Yozgat; tarihi yapıları ve şehir efsaneleri ( Gelin Kayası Efsanesi, Kerkenez Dağı Efsanesi )kadar, meşhur lezzetleri ve zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Yozgat denilince ilk akla gelen; kaplıcalar olmakla birlikte; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini( TESTİ PEYNİRİ, PARMAK ÇÖREK, YUMURTA TATLISI ) ve zengin el sanatlarının( KALAY ve BAKIR İŞLEMELER, BIÇAKÇILIK, GÜMÜŞ İŞLEMECİLİĞİ, YOZGAT OYMA SANDIĞI, AMETİST TESBİH ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir.

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat