Nevşehir'in Meşhuru

resim

Nevşehir kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, Nevşehir ve çevresinin M.Ö.8000 yerleşik iskâna sahip olduğu ortaya konulmuştur. Burası 18.yüzyıla kadar köydü ve adı da Muşkara’ydı. Damat İbrahim Paşa köyünü geliştirdi ve yeni şehir anlamında olan Nevşehir ismini buraya verdi. Şehrin sınırları içerisinde bulunan Kapadokya, kültürü ve eşsiz doğal güzellikleri günümüze kadar taşıyabilmiş dünyanın sayılı turizm cennetlerinden biridir.
Nevşehir; doğal güzellikleri ve şehir efsaneleri( Göreme ve Peri Bacalarına ait Efsane, Talihsiz Belha Efsanesi, Amaz Köyünün Göçü Efsanesi ) kadar şehrin içerisinde barındırdığı meşhur özel lezzetleri ve şehrin zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
Nevşehir denilince akla ilk gelen Kapadokya, Peri bacaları olmakla beraber; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini( KÖMBE, TARHANA, ŞARAP ) ve zengin el sanatlarının (HALI DOKUMACILIĞI, ÇÖMLEKÇİLİK, ONYX İŞÇİLİĞİ, FOLKLORİK BEZ BEBEK, PERİ BACALARI HEYKELLERİ VE HEDİYELİKLERİ ) da mevcut olduğu unutulmaması gerekir

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat