İzmir'in Meşhuru

resim

Kentin adı, M.Ö. 6. yüzyıldan itibaren Ephesos, Kyme, Myrina vb kentler gibi, bir zamanlar Ege kıyılarında yaşadığına inanılan Amazonlardan aldığı Helen yazıtında anlatılmaktadır. Rivayet amazon kraliçesi Smyrna isminden Simira, Zmirna, Zimirra sözcüklerinden zamanla İzmir şehir isminin doğduğu yönündedir.
İzmir; Milli mücadele döneminin sembol şehirlerimizden olması, Medeniyetler beşiği, eşsiz doğa manzaraları, turistlik yerleri, tarihi yapıları ve şehir efsaneleri (Kral Tantalos Efsanesi, Selçuk’ta Yedi Uyurlar Efsanesi, Gelin Taşı ve Dede Tepesi Efsanesi, Bir Çingene Efsanesi) kadar,meşhur lezzetleri ve zengin el sanatlarıyla da adından söz ettirmiştir.
İzmir denilince ilk akla gelen; Boyoz, Çiğdem, Efeler, Kumru, Efes Antik Kenti, Kordon Boyu, İzmir Köfte olmakla birlikte; her şehrin olduğu gibi, kendine has, şehrin meşhur lezzetlerini( İZMİR TULUMU, BOYOZ, GEVREK, GERDAN TATLISI, LOKUM, KURU İNCİR, SULTANİYE ÜZÜMÜ, SÜT REÇELİ, ŞİRİNCE ŞARAPLARI ) ve zengin el sanatlarının ( HASIRCILIK, OYA İŞLEMELER, NAZAR BONCUĞU, BELEDİ DOKUMASI, ÇÖMLEKÇİLİK, ÖDEMİŞ İPEĞİ ) da mevcut olduğu bilinmesi gerekir

Şehrinin Meşhurunu Öner

WhatsApp chat